ТОВ «Аптечный склад медичної академії» ТОВ «Аптечный склад медичної академії» ТОВ «Аптечный склад медичної академії»

Оптовий продаж
ліків, товарів медичного призначення,
косметики, медичної техніки,
дитячого та лікувального харчування

 
 

 

Дистрибуція

 

Маркетинг

 


Клініко-фармакологічні аспекти корекції метаболічних порушень в періоді реконвалесценції вірусних інфекцій у дітей

З виснаженням функціональних можливостей органів і систем в результаті перенесеного захворювання, а також внаслідок аутоінтоксикації або екзогенного токсикозу пов'язують виникнення астенічного синдрому. Патологічну суть захво­рювання, незалежно від його генезу, складають метаболічні порушення в орга ­нізмі, які іноді супроводжуються мембранодеструктивними процесами.

У періоді одужання регресія клінічних симптомів захворювання випереджає нормалізацію біохімічних змін, викликаних в організмі самою хворобою. Причо­му, чим важче і довше хвороба, тим більше виражене відставання метабо­ліч­ної ремісії від клінічної.

Виявлені авторами [1] закономірності часового співвідношення регресії клінічних симптомів і мембранодеструктивних процесів при ряді захворювань призвели до виділення етапу метаболічної ремісії. Етап метаболічної ремісії після перенесеної інфекції по суті і є періодом реконвалесценції.

Після клінічного одужання від гострої респіраторної вірусної інфекції (ГРВІ) досить часто виявляються зміни на ЕКГ, які виражаються збільшенням частоти серцевих скорочень у поєднанні з подовженням внутрішньопередсердної та внутрішньошлуночкової провідності. У багатьох дітей навіть після ГРВІ легкого перебігу виявлено зниження легеневого об'єму.

Ознаки патологічного перевантаження правого передсердя у дітей після перенесеної вірусної інфекції визначалися дослідниками протягом тривалого періоду після зникнення клінічних симптомів ГРВІ. Аналіз амплітуди, форми зубців шлуночкового комплексу і зубця Т свідчить про функціональне переван­та­ження серця та зміну його метаболізму. Виявлені порушення носили стійкий харак­тер і простежувалися протягом 3 міс. після перенесеного захворювання із значним переважанням в перший тиждень. Також зазначено, що в ці терміни у дітей зберігаються і порушення параметрів центральної і периферичної гемо­динаміки та легеневого кровотоку.

Розвиток синдрому післявірусної астенії (СПвА) – одне з найбільш частих ускладнень перебігу періоду реконвалесценції. Клінічні прояви СПвА в деяких випадках регресують повністю протягом 1-2 місяців.

Одним із критеріїв встановлення СПвА є вказівка в анамнезі на перенесену вірусну інфекцію, зафіксована в медичній документації, або ретроспективний опис пацієнтом свого захворювання і верифіковані достовірним 4-разовим підви­щенням титру антитіл до відповідного вірусу, який викликав первинне захворю­вання, розвиток симптомокомплексу астенії незабаром (від 24 год. до декількох місяців) після затихання клінічних проявів гострого захворювання [3].

У клінічній картині СПвА ведучими є втома і емоційні порушення. Явно простежується зв'язок між перенесеною інфекцією і частотою виникнення депресивних станів. У неврологічній симптоматиці домінують вегетативні роз­лади. Найбільш часто зустрічаються неспецифічні прояви синдрому післявірусної асте­нії, які виражаються запамороченням, головними болями, диспное. При вели­кій кількості різноманітних неспецифічних скарг, які зберігаються у пацієнта протягом певного періоду після регресії гострих симптомів респіраторної вірус­ної інфекції, результати загальноклінічних методів обстеження зазвичай зали­шають­ся в межах норми. Епідеміологічні дані про частоту виникнення СПвА мають великий розкид, що пояснюється відсутністю чітких критеріїв діагностики, які дозволили б диференціювати синдром післявірусної астенії від інших астеній, що зустрічаються в практиці лікаря.

Як правило, під час реконвалесценції організм людини залишається без фармакологічного прикриття в основному через недостатність знань лікарів в області ведення цього періоду. Однак застосування препаратів, що коригують про­цеси порушення обміну речовин і енергії в організмі максимально фізіо­логіч­ним шляхом, може принести безперечну користь при цьому стані.

Багатьма авторами відмічені зміни активності мітохондріальних ферментів лімфоцитів у дітей, які перенесли інфекційні захворювання [4, 5]. У зв'язку з цим цілком логічним є використання у дітей, які перенесли інфекційні захворювання енерготропних препаратів, що представляють собою різні компоненти дихальних ланцюгів, а також проміжні метаболіти циклу Кребса. Серед енерготропних препаратів виділяється L-карнітин. Накопичена інформація про кореляцію між вмістом L-карнітину і ризиком розвитку астенічних станів [2]. Чим нижче рівень L-карнітину, тим більше ризик розвитку астенії. Тому терапія L-карнітином може сприяти зниженню ваги або тривалості астенічних станів. L-карнітин - природна речовина, споріднене вітамінів групи В і був виділений з екстракту м'язової тканини В.С. Гулевич і Р.З. Крімбергом в 1905 році, а в 1960 р., був синтезований Дж. Бремера [6]. L-карнітин утворюється в печінці та нирках з метіоніну та лізину. Основна метаболічна функція L-карнітину – це транспорт довго­лан­цюгових жирних кислот через мітохондріальну мембрану. У мітохондріях вони піддаються Я-окисленню і подальшому метаболізму з утворенням АТФ. Рівень синтезу АТФ залежить від надходження жирних кислот всередину мітохондрій. Ключовим учасником цього процесу є L-карнітин. Жирні кислоти не здатні самостійно проникати всередину мітохондрій, і L-карнітин виступає в ролі човника, що переносить їх через мембрани. Від вмісту L-карнітину в клітинах залежить ефективність енергетичного обміну за участю жирів. Енергетична дія L-карнітину сприятливо позначається на стані печінки, в результаті чого печінка посилює свою дезінтоксикаційну і білково-синтетичну функцію, збільшується вміст в печінці глікогену. Печінка починає більш активно розщеплювати молочну та пировиноградную кислоти, які є «токсинами втоми». Таким чином, L-карнітин, за рахунок зниження рівня молочної і піровиноградної кислот, сприяє підви­щенню витривалості, а також збільшує рухову активність і підвищує перено­симість фізичних навантажень. В даний час з'явився новий препарат L-карнітину - Карніель. Використання в якості метаболічної корекції такого лікарського пре­парату як Карніель дозволяє істотно поліпшити стан здоров'я та компенсаторні можливості дітей, ступінь нормалізації яких багато в чому залежить від вихідного адаптаційного рівня і глибини дисфункції.

Метою нашого дослідження було вивчення динаміки стану вегетативної нер­вової системи у дітей з астеновегетативним синдромом після перенесених вірус­них інфекційних захворювань, а також оцінка ефективності препарату Карніель при даній патології.




Ліцензія Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів МОЗ України з оптової торгівлі лікарськими засобами АВ №528116
2024 ТОВ "Аптечний склад медичної академії"  * webmaster