Опубликовано в журнале:
Перинатология и педиатрия: науч.-практ. журн. - 2011. - N 1 (45). - С. 112-115.
- ISSN 1992-5891
Одеський національний медичний університет
М.Л. Аряєв, Н.К. Бределева, О.І. Горошко
Наведено результати профілактики та лікування респіраторного дистрес-синдрому (РДС) у недоношених новонароджених з поєднаним використанням препарату замісної сурфактантної терапії куросурфа та препарату метаболічної дії Карниеля. Доведено клінічну ефективність розробленої схеми у дітей з надзвичайно малою, дуже малою та малою масою тіла при нарожденні як з метою профілактики, так і з метою лікування РДС.
Зміст
Вступ
|
Захворюваність новонароджених респіраторним дистрес-синдромом (РДС), визначеного в МКХ-10 під рубрикою Р.22.0, у розвинутих країнах світу колива ється від 2,7 до 18,3 на 1000 народжених живими і в останній час не знижується у зв’язку з прогресивним збільшенням кількості передчасно народжених дітей [2]. З переходом МОЗ України у 2007 році на критерії живонародженості з 22 тижнів гестації у структурі захворюваності недоношених дітей, що народилися з надзвичайно малою (НММТ), дуже малою (ДММТ) і малою (ММТ) масою тіла дихальні розлади, які включають РДС, займають друге місце і складають 233,6 ‰ [3].
У сучасній перинатології розроблені методи анте- і інтранатальної профілактики РДС [3]. Після народження стратегія профілактики і лікування РДС включає насамперед сурфактантзамісну терапію. Препаратами вибору є натуральні сурфактанти, у склад яких входять окрім есенціальних фосфоліпідів сурфактантні протеїни В і С.
Поряд з первинним дефіцитом сурфактанта серед патогенетичних механізмів розвитку РДС найбільш вагоме значення мають метаболічні порушення – зміни КОС, активація анаеробного гліколізу і інтенсифікація процесів пероксидації ліпідів. У зв’язку з цим у вітчизняній та іноземній літературі ведеться пошук лікарських препаратів метаболічної дії, що підвищують ефективність профілактики і лікування РДС. Активно вивчається використання інозитолу, антиоксидантів, мікроелементів, вітамінів і вітаміноподібних речовин [5, 7]. Проте, рандомізованих досліджень, що підтверджують ефективність вищеперелічених препаратів при РДС у літературі ми не знайшли.
Мета роботи – підвищити ефективність профілактики і лікування РДС у недоношених новонароджених з НММТ, ДММТ і ММТ на основі використання в комплексі профілактики і лікування в ранньому неонатальному періоді замісної сурфактантної та метаболічної терапії.
Доцільність поєднаного використання препарату, що містить сурфактант – куросурф і препарату метаболічної дії – Карниель визначалася механізмом їх дії. Препарат куросурф є натуральним сурфактантом. Уведений ендотрахеально із замісною метою, куросурф покриває внутрішню поверхню альвеол, знижує поверхневий натяг в легенях, сприяє адекватному газообміну в легенях впродовж усього дихального циклу, відновлює рівень оксигенації, і, отже, нормалізує КОС крові.
Препарат Карниель, діючою речовиною якого є лівокарнітін (L-карнітин), чинить метаболічну, анаболічну і антигіпоксичну дію. Лівокарнітин вмикає жирнокислотний метаболічний шунт, активність якого не лімітована киснем і, отже, сприяє використанню жирів у якості джерела енергії. Лівокарнітин нормалізує білковий і вуглеводний обмін, відновлює лужний резерв крові.
Дослідження проводилося в КУ "Пологовий будинок №5" м. Одеси на базі кафедри педіатрії №1 і неонатології Одеського національного медичного університету.
Обстежено 123 передчасно народжені дитини. Основну групу склали 55 недоношених дітей, профілактику і лікування РДС яким проводили з використанням куросурфа і Карниеля: 30 – з ММТ (група 1), 25 – з ДММТ і НММТ (група 2). Групу порівняння склали 68 дітей, профілактику і лікування РДС яким проводили за загальноприйнятими принципами без використання куросурфа і Карниеля: 52 – з ММТ (група 3), 16 – з ДММТ і НММТ (група 4).
Схема профілактики РДС включала призначення куросурфа усім недоношеним дітям з НММТ, ДММТ, а також з ММТ у випадках відсутності курсу гормонопрофілактики РДС або у випадках показань до інтубації трахеї. куросурф уводили ендотрахеально в дозі 100-200 мг/кг в 1 годину життя. З лікувальною метою другу й третю дозу куросурфа, 100 мг/кг кожна, призначали через 6-12 годин у випадках, якщо концентрація кисню в дихальній суміші становила більше 40%, або при nCPАР-терапії з позитивним тиском на видиху більше 6 см вод. ст. спостерігалося погіршання стану дитини. Карниель з лікувальною метою призначали ентерально в дозі 5 крапель на 2-5 мл 5% розчині глюкози через 12 годин за 30 хвилин до годування впродовж 7 днів.
Частота виникнення РДС і частота розвитку важких дихальних розладів склали критерії ефективності схеми профілактики РДС. Результати динаміки клінічних, лабораторних і інструментальних досліджень, а також показники летальності від РДС і його ускладнень в основній групі і в групі порівняння використовувались у якості критеріїв ефективності схеми лікування РДС.
Стан анаеробного гліколізу оцінювали за рівнями піровиноградної (ПВК) і молочної (МК) кислот крові [1]. КОС вивчали за показниками рН, парціальної напруги кисню (рО2), вуглекислого газу (рСО2) і відхиленню основ (ВЕ) в капілярній крові за методом P. Astrup на апараті АВС-1 фірми "Radiometr" (Данія). Стан антиоксидантної системи (АОС) оцінювали за рівнем антиокислювальної активності (АОА) крові, а інтенсивність вільнорадикального окислення (ВРО) ліпідів – за рівнем малонового діальдегіду (МДА) крові [6]. Для всіх показників обчислювали середні їх значення і 95% довірчі (Мсер.. 95% ДІ) інтервали [4]. Показник відношення шансів (ВШ 95% ДІ) і його довірчий інтервал використовували для порівняння частот клінічних характеристик дітей [4].
Апробація розробленої схеми профілактики РДС довела, що використання куросурфа на 1 годині життя у недоношених новонароджених знижувало частоту розвитку РДС і частоту важких дихальних розладів. У дітей основної групи з ММТ частота розвитку РДС виявилася в 5,2 рази нижче (ВШ=5,2 95% ДІ 1,90-14,51) у порівнянні з дітьми групи загальноприйнятої профілактики, а важкі дихальні розлади спостерігались в 16,8 рази рідше (ВШ=16,8 95% ДІ 2,63-13,72). У обстежених основної групи з ДММТ і НММТ частота розвитку РДС була в 4,1 рази нижче (ВШ=4,1 95% ДІ 1,10-16,06) у порівнянні з обстеженими групи загальноприйнятої профілактики РДС, а важкі дихальні розлади діагностували в 17,5 рази рідше (ВШ=17,5 95% ДІ 1,38 – 364,39).
Апробація розробленої схеми лікування РДС виявила, що поєднане використання куросурфа і Карниеля в ранньому неонатальному періоді знижувало частоту ВШК, пневмотораксу, бронхолегеневої дисплазії, а легенева кровотеча була відсутня. Так, у дітей основної групи з ММТ, ДММТ і НММТ частота ВШК спостерігалась в 5,4 рази нижче (ВШ=5,4 95% ДІ 1,49-20,35), пневмотораксу – в 8,2 рази (ВШ=8,2 95% ДІ 1,02-178,02), а бронхолегеневої дисплазії – в 5,2 рази (ВШ=5,2 95% ДІ 1,01-26,09) нижче, ніж у обстежених групи порівняння.
Комбіноване використання куросурфа і елькара з лікувальною метою сприяло більш швидкій позитивній динаміці клінічних симптомів. У дітей основної групи з ММТ, ДММТ і НММТ ЧСС нормалізувалась на 30,0 годин раніше, середній артеріальний тиск - на 24,3 години раніше у порівнянні з дітьми групи загальноприйнятої терапії. У дітей с ММТ основної групи на 3,1 дня раніше спостерігався початок позитивної динаміки аускультативних даних, на 7,9 дня раніше нормализувалися рентгенологічні дані, на 3,0 дня скорочувались терміни початку мінімального трофічного живлення. У обстежених основної групи з ДММТ і НММТ також скорочувались терміни початку позитивноЇ динаміки вищеперелічених клінічних критеріїв – на 3,7 дня, на 6,6 дня і на 3,7 дня відповідно.
Про ефективність лікування РДС з використанням куросурфа і елькара свідчать скорочення термінів перебування дітей на ШВЛ, кисневозалежності і зниження показника летальності від РДС та розвинутих ускладнень в основній групі обстежених у порівнянні з дітьми групи загальноприйнятої терапії. Так, в основній групі дітей з ММТ в 3,1 рази, а з ДММТ і НММТ - в 2,2 рази скорочувались терміни перебування на ШВЛ у порівнянні з дітьми, що отримували загальноприйняту терапію. Терміни кисневозалежності дітей з ММТ основної групи скорочувались в 1,7 рази, а у обстежених з ДММТ і НММТ - в 1,6 рази. Серед 17 недоношених дітей основної групи померла 1 дитина з НММТ, тоді як в групі загальноприйнятої терапії (68 дітей) число померлих склало 16 немовлят. Показник летальності від РДС в основній групі відповідав 5,8%, а в групі загальноприйнятої терапії – 23,5%.
Поєднане використання куросурфа і елькара в лікуванні РДС у недоношених новонароджених сприятливо діє на процеси КОС, анаеробного гліколізу і ВРО ліпідів. У дітей основної групи з ММТ, а також з ДММТ і НММТ (рис. 1) вже до кінця 1 доби життя спостерігався компенсований респіраторно-метаболічний ацидоз (нормальні показники рН і рО2, підвищений рСО2, низький ВЕ), тоді як у обстежених з групи загальноприйнятої терапії – декомпенсований респіраторно-метаболічний ацидоз (знижені рН і рО2, підвищений рСО2 і низький ВЕ). До кінця раннього неонатального періоду усі показники свідчили про нормальний стан КОС.
Рис. 1. Показники КОС крові у недоношених новонароджених
з ММТ, ДММТ і НММТ
При використанні куросурфа і елькара в комплексному лікуванні РДС у дітей з ММТ, ДММТ і НММТ відзначалось більш швидке зниження показників фракції інгаліруємого кисню (FiO2) і нормалізація показників пульсоксиметрії (SaO2) у порівнянні з обстеженими групи загальноприйнятої терапії (рис. 2, 3).
Рис. 2. Показники FiO2 та SaO2 у дітей з ММТ на етапі лікування
Рис. 3. Показники FiO2 та SaO2 у дітей з ДММТ і НММТ
на етапі лікування
При лікуванні РДС з використанням куросурфа і елькара у дітей з ММТ, ДММТ і НММТ до кінця раннього неонатального періоду спостерігалась нормалізація функціонування АОС (підвищення АОА крові), стабілізація процесів ВРО ліпідів (зниження МДА крові), а також нормалізація процесів анаеробного гліколізу (зниження показників ПВК і МК крові) упорівнянні з обстеженими групи загальноприйнятої терапії (рис. 4, 5).
Рис. 4. Показники АОА та МДА крові у недоношених
новонароджених
з ММТ, ДММТ і НММТ на 7 день життя
Рис.5. Показники МК та ПВК крові у недоношених новонароджених
з
ММТ, ДММТ і НММТ на 7 день життя
При проведенні дослідження ураховувалась можливість побічних дій куросурфа (легенева кровотеча і алергічні реакції) і елькара (алергічні реакції, гастралгія, диспепсія, міастенія). При апробації розробленої схеми профілактики і лікування РДС побічні дії куросурфа і елькара були відсутні.